HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
TSKgel™ CN-80Ts HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Comprised of cyanopropyl groups bonded to the silica. Applications include reversed-phase high performance liquid chromatographic techniques.
| Shipping Condition | Shipped in 60% Acetonitrile, 40% Water |
|---|---|
| Pore Size | 80 Å |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Stationary Phase | Cyano |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Surface Area | 425 m2/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.2 mL/min |
| Carbon Load | 8% |
| Matrix | Cyano Phase/Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| Technique | Reverse Phase HPLC |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L10 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Trinity P2 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these mixed-mode columns for separation of multivalent cations or anions and pharmaceuticals.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Solvents | Compatible with most common HPLC organic solvents except for alcohols |
| Stationary Phase | Spherical, Nanopolymer Hybrid Silica |
| Temperature | 45°C |
| Phase | HILIC and Ion Exchange |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 100 m²/g |
| Max. Pressure | 6000 psi (415 bar) |
| Particle Size | 3 μm |
| Mobile Phase Compatibility | 0 to 100% aqueous mobile phase |
| pH | 2.5 to 7 |
| Particle Shape | Spherical silica |
| Product Line | Acclaim |
TSKgel™ Octadecyl-4PW HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Provides excellent stability in high pH buffer systems, can withstand rigorous cleaning with either acid or base.
| Shipping Condition | Shipped in 60% Methanol, 40% Water |
|---|---|
| Pore Size | 500 Å |
| Particle Size | 7 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Ligand Type | 1 meq/mL (Estimated Ligand Density) |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 5°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Polymer Particle Platform |
| Length (Metric) | 15 cm |
| pH | 2 to 12 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Product Line | TSKgel |
Thermo Scientific™ HyperREZ™ XP Carbohydrate Pb2+ HPLC Columns
HyperREZ XP Carbohydrate Pb2+ LC Columns are used for the appropriate counter-ion to meet application requirements.
| Particle Size | 8 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Pb2+ Counter Ion |
| Temperature | 90°C |
| Phase | Ligand Exchange |
| For Use With | LC/MS |
| Packing Material | Spherical, Microporous Polymer |
| pH | 1 to 11 |
| Max. Pressure | 725 psi (50 bar) |
| USP Type | L34 |
TSKgel™ G2500PW HPLC Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G2500PW SEC columns are for the analysis of water-soluble polymers with molecular weights of less than 3,000 Da.
| Pore Size | <200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 12 μm |
| Solvents | ≤20% organic solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.0 - 12 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L25, L38, L39 |
TSKgel™ SuperAW5000 HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous, polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents. Exclusion Limit (DMF): Polyethylene Oxide 4,000,000 Da.
Thermo Scientific™ EASY-Spray™ PepMap™ Neo UHPLC Columns
Separate challenging peptide mapping samples with Thermo Scientific™ EASY-Spray™ PepMap™ Neo UHPLC columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| For Use With (Application) | Bottom-up Proteomics, LC-MS |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Max. Pressure | 22,000 psi (1500 bar) |
| Column Format | Analytical Column, EASY-Spray™ |
| Particle Size | 2 μm |
| Carbon Load | 15% |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 75 μm |
| pH | 2 to 8 |
| Product Line | Easy Spray |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ GMHHR-H(S) HT HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel HT (High Temperature) Columns are for the analysis of organic-soluble polymers at temperatures up to 140°C. They are shipped in o-dichlorobenzene (ODCB), which can be exchanged for 1-chloronaphthalene and trichlorobenzene.
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A160 Peptide CN HPLC Column, 160 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ 160 Å Peptide CN columns provide an alternative selectivity to the traditional C18 bonded phases.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 1.5% |
| Stationary Phase | Cyano |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Cyano Phase/Spherical Silica Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 8 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | BIOshell |
Thermo Scientific™ POROS™ PI 20 μm Weak Anion Exchange HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Weak Anion Exchange Column. POROS PI is based on a polyethyleneimine functional group yielding a high capacity, High Performance Chromatography™ resins designed for the separation and purification of biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Particle Size | 20 μm |
| Type | Prepacked Column |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Stationary Phase | Polyethylene Imine |
| Binding Capacity | ~45 mg/mL BSA at pH 8.0 |
| Column Type | Ion Exchange |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Product Line | POROS |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™ 569 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Carboxen™ 569 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Product Line | Carboxen |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Phenyl HPLC Columns
Use for quick analysis of aromatic analytes, including glucocorticosteroids, estrogens, fat-soluble vitamins, and phospholipids.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L11 |
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Normal Phase |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 500 m²/g |
| USP Type | L3 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Si HPLC Column, 3 μm Particle Size
A typical mobile phase used with normal-phase silica columns consists of a hydrocarbon solvent such as hexane or heptane, mixed with a relatively small percentage of more polar solvent.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Length (Metric) | 15 cm |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |